Artykuły i porady

Czym charakteryzuje się energooszczędny dom?
Czym charakteryzuje się energooszczędny dom?

Czym charakteryzuje się energooszczędny dom?

Czym jest właściwie energooszczędny dom, to można wyjaśnić w krótkim zdaniu. Chodzi o taki dom, którego utrzymanie będzie tańsze, niż tradycyjnego. A jak to można osiągnąć? Na przykład przez oszczędzanie energii elektrycznej, którą można zastąpić słoneczną. Stosuje się do tego celu specjalne panele solarne. Te umieszczane są na dachu budynku, albo na przypisanym gruncie. Lub w innej dość bliskiej lokalizacji, tak aby cała instalacja zmieściła się i mogła skutecznie działać, ładując energię do budynku.

Co daje energia słoneczna w takim domu?

Energia odnawialna, to w najprostszych słowach energia uzyskiwana z naturalnych i powtarzających się procesów zachodzących w przyrodzie. Do źródeł energii odnawialnej zalicza się między innymi energię z promieniowania słonecznego, wiatru, zasobów geotermalnych czy wodnych. Coraz więcej osób ma świadomość zalet, jakie niesie za sobą energia odnawialna. Są to przede wszystkim duże oszczędności finansowe oraz dbanie o ekologię naszej planety. Dzięki energii odnawialnej powstała fotowoltaika.

Wykorzystuje ona energię odnawialną i wytwarza energię elektryczną z promieniowania słonecznego, dzięki któremu możemy mieć w domu czy firmie prąd ze słońca za darmo. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że i wodę można dzięki niej ogrzewać. Tak samo ogrzać można zimą dom, jednak wówczas jest trochę mniej słońca, więc warto mieć też zapasowe ogrzewanie. W tym jednak wypadku dobrze sprawdza się elektryczne, które znów może być zasilane z naturalnego generatora prądu. A więc, bez rachunków na niebotyczne sumy. Jakby to miało miejsce w przypadku, tego samego systemu grzewczego, z sieci elektrycznej.

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne i zakładane zarówno przez prywatnych inwestorów na domach jednorodzinnych, jak i przez właścicieli dużych firm. Inwestując w energię odnawialną możemy ubiegać się o wsparcie w formie dotacji lub pożyczki przeznaczonej na instalację ekologicznych źródeł energii. Fotowoltaika jest inwestycją w przyszłość, która z pewnością się szybko zwróci i pozwoli zaoszczędzić wiele pieniędzy.

Odpowiednia izolacja cieplna

Aby dom był energooszczędny ważne jest także, aby był chroniony przed utratą ciepła, czyli zapewniał izolację dla ogrzewania, tak aby nie tracić ciepła, które nagromadzi się po włączeniu ogrzewania. Dość istotne jest tu jednak wiele czynników, takich jak właściwa wentylacja, która ma za zadanie spowodować, że powietrze będzie zawsze świeże i czyste. A także odpowiednio ogrzane w domu, nie chodzi przecież o przesadną oszczędność, albo dobre i komfortowe warunki mieszkania. W energooszczędnym domu, nie może też zabraknąć oświetlenia LED, które pobiera małe ilości prądu. Takie żarówki mają dość długą żywotność, ale także pozwalają na duże oszczędności finansowe oraz energii elektrycznej.

Ogrzewanie domu i wody

Tak się składa, że można to robić jednocześnie, tym samy oszczędzając duże ilości energii. Kiedy ogrzewany jest dom, to i wodę w bojlerze można ogrzać tą samą energią, kiedy przepływa ona przez rury grzewcze.