Jak działa pompa ciepła?
Chcąc wykorzystać ciepło z otoczenia, dostępne na rynku pompy wymagają zaledwie niewielkiej mocy elektrycznej. Dziś opowiemy o tym, jak działa typowa pompa ciepła i skąd pozyskuje swoje źródło energii. Zapraszamy!
Pompa ciepła zaprojektowana jest w ten sposób, aby dzięki wykorzystaniu odpowiednich procesów termodynamicznych, była w stanie przetworzyć naszą energię pierwotną i dostarczyć ją do instalacji grzewczej zgodnie z zapotrzebowaniem użytkownika. Ten proces wymaga dodatkowo zasilania, najczęśniej wspomnianym wyżej prądem elektrycznym.
W praktyce korzystamy z darmowej energii z gruntu, wody bądź powietrza, płacąc jedynie za jej transport (poprzez realizowanie rachunków za prąd). Warto nadmienić, że pompa ciepła może być zasilana alternatywnie także i gazem.
Jak działa grzanie za pomocą pompy ciepła?
Czynnikiem roboczym jest mieszanina cieczy i gazu, który trafia w pierwszej kolejności do naszego parownika. Tam dochodzi natomiast do procesu odparowania. W tym momencie dochodzi do odbioru energii z dolnego źródła, którym jest grunt, powietrze bądź woda.
W dalszym przebiegu, nasz czynnik jest zassany w postaci pary do sprężarki, która zwiększa jego ciśnienie i temperaturę. W kolejnym etapie trafia on w postaci gazowej do skraplacza, który oddaje uzyskaną energię do źródła górnego (przykładowo do podłogówki). W tym momencie dochodzi do skraplania.
Ostatnim elementem, który zamyka obieg pracy jest zawór rozprężny, który ma za zadanie zredukowanie ciśnienia i temperatury czynnika roboczego. Na samym końcu wraca on znów do gruntu i odzyskuje utraconą energię.
Jaką temperaturę wody otrzymamy dzięki pompie ciepła?
Pompa ciepła dostarczy do naszego domu wodę w temperaturze 55 stopni, dzięki czemu uzyskamy idealne warunki, dopasowane do instalacji niskotemperaturowych, które zapewni nam ogrzewanie płaszczyznowe (domyślnie ścienne, ale także i podłogowe i sufitowe).
Powyższe informacje obrazują w sposób opisowy, jak działa pompa a także jaką temperaturę wody uzyskamy dzięki jej pracy.
Dziękujemy za zainteresowanie naszą publikacją!