Artykuły i porady

Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną?
Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną?

Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną?

Przekształcenie działki rolnej w budowlaną wymaga sporo cierpliwości oraz wytrwałości. To bardzo żmudny proces związany z formalnościami oraz długim czasem oczekiwania na decyzję. Na wstępie warto pamiętać, że w działkę budowlana łatwiej przekształcić nieużytki rolne, a także grunty o najniższej przydatności: klasy IV, V lub VI. Jak odrolnić działkę pod budowę domu?

Na początek warto przeanalizować sytuację

Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania, warto sprawdzić, czy w ogóle istnieje możliwość przekształcenia działki rolnej w budowlaną. Należy sprawdzić, czy działka spełnia określone kryteria, a także czy jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli MPZP nie obejmuje interesującej Cię działki, należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W ten sposób sprawdzisz, czy zabudowa na tym terenie jest możliwa.

Wniosek o przekształcenie działki

Kolejnym krokiem jest uzupełnienie szczegółowego wniosku i złożenie go w urzędzie gminy lub w urzędzie miasta. Decyzja powinna zostać wydana w terminie do dwóch miesięcy od dnia otrzymania pisma. W przypadku pozytywnej decyzji należy przygotować się na dosyć wysokie koszty, zależne od klasy działki rolnej. Opłaty można uniknąć, jeśli odrolniamy małą działkę do 0,5 hektara. W praktyce, urzędy mogą oczekiwać dodatkowych dokumentów, co znacznie wydłuża procedury. Obecnie, cały proces trwa i tak kilkukrotnie krócej, niż jeszcze kilka lat temu.

Działka została odrolniona – co dalej?

Czasochłonne starania przyniosły pożądany efekt, a interesująca Cię działka rolna została przekształcona w działkę budowlaną. Teraz należy zadbać o wszelkie formalności związane z budową domu. Pierwszym krokiem jest oczywiście złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Coraz więcej osób marzy o własnym domku, a wysokie ceny działek budowlanych sprawiają, że pytanie o to, jak przekształcić działkę rolną w budowlaną, pada coraz częściej. Wymaga to przede wszystkim czasu i uporu w działaniach, niemniej jednak, w ostatecznym rozrachunku może zagwarantować spore oszczędności w porównaniu z zakupem gotowej działki.