Artykuły i porady

Najem okazjonalny a bezpieczeństwo właściciela nieruchomości
Najem okazjonalny a bezpieczeństwo właściciela nieruchomości

Najem okazjonalny a bezpieczeństwo właściciela nieruchomości

Najem okazjonalny służy przede wszystkim zabezpieczeniu interesów właścicieli nieruchomości. Co warto o nim wiedzieć i kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie?

Najem okazjonalny to rozwiązanie korzystne głównie dla właściciela wynajmowanego lokalu, gdyż zapewnia mu większe bezpieczeństwo - chroniąc lepiej jego prawa i ułatwiając rozwiązanie umowy z kłopotliwym najemcą, łącznie z jego eksmisją.

W kwestii korzystania z mieszkania, nie ma żadnych różnic pomiędzy najmem okazjonalnym, a tym zwykłym. Pojawiają się one dopiero w przypadku odmowy terminowego opuszczenia mieszkania przez najemcę.

Umowa najmu okazjonalnego ma taką samą moc prawną, co standardowa umowa najmu, ale daje dużo większe możliwości właścicielowi nieruchomości – pozwala na wszczęcie szybkiej egzekucji komorniczej i pożegnanie się z nieuczciwym najemcą, z pominięciem wytaczania uciążliwych procesów sądowych i załatwiania lokalu tymczasowego przez urząd gminy.

W umowie najmu okazjonalnego konieczne jest wskazanie przez lokatora mieszkania, które będzie mógł on zająć, jeśli wystąpi konieczność egzekucji. Rozwiązanie to okazuje się być najbardziej opłacalne przy najmie długoterminowym i atrakcyjnej dla najemców nieruchomości.